خبر

جهانگیری خبر داد: اختصاص 10 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های آبی/ صنایع پرآب‌بر به سواحل منتقل شوند/ 6 هزار روستا با تانکر آبرسانی می‌شود

 

معاون اول رئیس جمهور از برداشت 10 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های آبی در کشور خبر داد و گفت: بخش کشاورزی یکی از عوامل مهم برای توسعه کشور است.

اسحاق جهانگیری در آیین آبگیری دو سد جامیشان و زمکان در شهرستان دالاهو اظهار کرد: مسئله آب یکی از مهم‌ترین چالش‌های بزرگ پیش ‌روی کشور است، بنابراین مردم باید در مصرف بهینه آب مدیریت داشته باشند.

معاون اول رئیس‌ جمهور با اشاره به اینکه برای استفاده مطلوب از آب‌های کشور نهضت بزرگ سد‌سازی در کشور راه افتاده است، افزود: 38 میلیارد مترمکعب آب در این راستا پشت سدها ذخیره شده است.

وی از برداشت 10 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی با موافقت مقام معظم رهبری به منظور اجرای طرح‌های آبی در کشور خبر داد و تصریح کرد: موافقت مقام معظم رهبری نشان از اهتمام و توجه ایشان به مسئله آب است.

جهانگیری با بیان اینکه در اجرای طرح‌های آبی هیچ محدودیتی در منابع نداریم، متذکر شد: نحوه استفاده ما از آب در بخش کشاورزی با شرایط کشور سازگار نیست و ما باید به سمت آبیاری‌های نوین و کشت گلخانه‌ای برویم.

وی در ادامه با تأکید بر لزوم فرهنگ‌سازی برای مصرف آب توسط مردم گفت: باید صنایع پرمصرف خود را به سواحل دریاها ببریم و از این ظرفیت استفاده کنیم.

جهانگیری با اشاره به اینکه سواحل در بسیاری از کشورها کانون توسعه هستند، افزود: باید مسئله آب امروز مورد توجه قرار گیرد، چراکه این موضوع می‌تواند آینده کشور را به خطر بیندازد.

معاون اول رئیس‌ جمهور افتتاح طرح‌های روستایی را بسیار مهم دانست و افزود: به بیش از 6 هزار روستا در کشور با تانکر آبرسانی می‌شود، در سال گذشته 500 میلیون دلار و امسال هم 300 میلیون دلار با تصویب مجلس به آبرسانی روستاها اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: سال گذشته به 2 هزار و 980 روستا در کشور آبرسانی شده و آب آشامیدنی سالم در اختیار آن‌ها قرار گرفته است.

جهانگیری با اشاره به ارائه لایحه دولت در برداشت 1.5 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستاها اظهار کرد: بیش از‌ 5 هزار میلیارد تومان به عنوان تسهیلات و با بهره پایین در روستاها به کسانی که برای اشتغال در روستاها گام بردارند، پرداخت می‌شود.

وی تأکید کرد: هر کسی در روستاها می‌تواند کار تولیدی انجام دهد طرح خود را آماده کند، چراکه دولت شرایط این تسهیلات را تا یک ماه آینده اعلام می‌کند.